Istraživački boravak doc. dr. sc. Macieja Falskog u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu

Doc. dr. sc. Maciej Falski sa Sveučilišta u Varšavi boravio je od 21.-28. siječnja 2018. godine na istraživačkom boravku u Zagrebu gdje je proučavao arhivski fond zbirke rariteta Nacionalne i sveučilišne knjižnice.

Doc. dr. sc. Maciej Falski u svom se istraživanju bavi financiranjem i institucionalizacijom književnosti u predilirskom razdoblju u sklopu kojeg je proučavao građu koja se odnosi na period prosvjetiteljstva u sjevernoj Hrvatskoj u predilirsko doba te prve godine djelovanja ilirskih institucija.  Tim je povodom proučio sljedeću dokumentaciju Nacionalne i sveučilišne knjižnice: sačuvana pisma Tomaša Mikloušića; pisma Stanka Vraza; odabranu korespondenciju Ljudevita Gaja (rano razdoblje do 1843.) i Ignjata Krstijanovića; primjerke pučkih kalendara tiskanih u sjevernoj Hrvatskoj 20. godina 19. stoljeća (npr. Ztoletni kalendar T. Mikloušića, Šporerov Ilirski kalendar); letke i proglase vezane za promoviranje čitanja knjiga na ilirskom (hrvatskom) jeziku; odabrane primjere tiskanih artefakata iz Novoselske tiskare i dr. Rezultate svog istraživanja provedenog na Sveučilištu u Varšavi i Nacionalnoj i sveučilišnoj biblioteci u Zagrebu doc. dr. sc. Maciej Falski izložit će na radionici ”Ekonomija i hrvatska književnost: izazov metodologije i primijenjenog čitanja” koja će se održati u petak, 26. siječnja 2018. na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Photo: Maciej Falski