Internationale Jugendbibliothek München

Poslijedoktorandica dr. sc. Lana Molvarec boravila je od 4. do 18. rujna 2017. na istraživačkom boravku u Internationale Jugendbibliothek München gdje je proučavala literaturu iz područja ekonomskih reprezentacija u dječjoj književnosti.

Knjižnica Internationale Jugendbibliothek osnovana je 1949. i najveća je knjižnica za književnost za djecu i mlade na svijetu. Osnovna je misija knjižnice uvjerenje da su dječja i adolescentska književnost važan dio kulture jednoga društva i nacije te kao takva treba biti sačuvana, dokumentirana i dijeljena. U svome istraživanju dr. sc. Lana Molvarec osobito se usredotočila na sekundarnu literaturu, s posebnim naglaskom na studije koja istražuju reperkusije ekonomske dinamike na društvo i kulturu, kako na unutartekstnoj razini u djelima dječje književnosti, tako i na polju dječje književnosti u cjelini, poput: međudjelovanje konstrukcije nacije i afirmacije kapitalizma u dječjoj književnosti, pitanje klase i socijalizacija djece radničke klase u dominantan sustav vrijednosti, utopijske i distopijske predodžbe društva u dječjoj književnosti, dijete i konzumeristička kultura itd. Svojom ugodnom i poticajnom radnom atmosferom Internationale Jugendbibliothek i njezini zaposlenici uvelike su pridonijeli uspješnim ishodima ovog istraživačkog boravka.

photo: Lana Molvarec