Dr. sc. Marijana Hameršak polazila je od 18. srpnja do 28. srpnja 2017. godine 8th European Summer University in Digital Humanities (ESU, Leipzig, Njemačka) posvećenu redovitom, godišnjem predstavljanju i preispitivanju ključnih mjesta, procedura, tendencija i alata suvremenih digitalnih tehnologija. U okviru gotovo dvotjednog programa predstavljen je niz tema i pristupa koji su relevantni ili potencijalno relevantni i za istraživanje odnosa ekonomije i književnosti, ponajprije u sferi kvantificiranja i kartografiranja proizvodnje i potrošnje književnih tekstova, zatim u sferi problematike visina naklada i vrsta nakladnika, distribucije, distributera i čitatelja, kao i u sferi računalne analize strukturne, stilske ili tematske razine književnih i drugih tekstova, odnosno u sferi strojno podržane analize ekonomije teksta, reprezentacije ekonomskih odnosa u tekstovima, ekonomske terminologije i sl.
Program 8. ESU sastojao se od uvodnih plenarnih predavanja, okruglih stolova, prezentacija projekata, organiziranih posjeta različitim znanstvenim, muzejskim i srodnim institucijama te svakodnevnih radionica. Plenarna su predavanja adresirala teme kao što su problematika kvantitativnih istraživanja u humanistici, transkripcija rukopisa usmenih zapisa ili razvoj standarda u digitalizaciji tekstova, predstavljajući polaznicima programa teorijske i povijesne aspekte sadržaja koji se obrađuju u okviru tjednih ili dvotjednih radionica (16 sesija, odnosno 32 sata). Radionice, načelno usmjerene na zajednički rad i praktičnu primjenu, ali s elementima kritičkog pristupa, ove su godine obuhvaćale teme kao što su kartografiranje, stilometrija, etički i pravni aspekti upravljanja podacima i dr.
Dr. sc. Marijana Hameršak polazila je dvotjednu radionicu XML-TEI kodiranje, strukturiranje, prezentiranje i preoblikovanje koju je vodo prof. dr. Alex Bia (Universidad Miguel Hernández, Elche, Španjolska) te se upoznala s teorijskim i metodološkim osnovama i mogućnostima izrade osnovnih XML-TEI dokumenata, odnosno sa smjernicama Inicijative za kodiranje tekstova (Text Encoding Initiative, TEI) koje se danas smatraju nekom vrstom digitalnog standarda obrade suvremenih i povijesnih književnih i drugih tekstova. U okviru radionice svladala je načela, a donekle i osnove kodiranja XML dokumenata i označavanja u skladu s TEI smjernicama te se upoznala s upotrebom tih dokumenata u kontekstu drugih tehnologija kao što su Xpath, CSS, XSLT itd.
photo: Christoph Drexler